TONSIL

kraj: Polska
rok założenia: 1945

Pobierz tapetę:
1920x1080
1440x900
1280x1024
1024x768

zobacz kolekcję >

TONSIL

Zakłady Wytwórcze Głośników we Wrześni

Historia marki rozpoczyna się w 1945 roku do warsztatu Fabryka głośników we Wrześni, założonego przez poznański oddział Polskiego Radia. W 1946 roku firma zmieniła nazwę na Państwowa Fabryka Głośników, a w 1950 roku na Zakłady Wytwórcze Głośników. Od 1961 roku Tonsil należał do Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA. W roku 2004 firma ogłosiła upadłość. Od tego czasu kilka razy próbowano reaktywować markę.

więcej
 • TONSIL MD 249

  TONSIL MD 249

  lata 80-te

  nr: brak

  Stereofoniczny mikrofon rodzimej produkcji. Wkładki takie same jak w MDU-24. Wściekle czerwona plastikowa konstrukcja na prostej plastikowej podstawce. W swoich latach kosztował 3.500 złotych. Fani Unitry chwalą go za dobrą jakość nagrań i małą wrażliwość na warunki zewnętrzne. Mieści się w standardowy uchwyt mikrofonowy.

 • TONSIL MDO 12

  TONSIL MDO 12

  lata 70-te

  nr: brak

  Niewielka konstrukcja przeznaczona do użytku amatorskiego. Dostosowany do magnetofonów kasetowych, mikrofon posiada włącznik w obudowie umożliwiający sterowanie pracą magnetofonu (wersja wz). Całość oparta na plastikowej nóżce i zapakowana w standardowe dla tego okresu pudełko z przejrzystym wiekiem. Dwie wtyczki DIN, trzy i pięciobolcowa.

 • TONSIL MDO 14

  TONSIL MDO 14

  lata 70-te

  nr: brak

  Jeden z lepiej wykonanych mikrofonów Tonsil do użytku domowego. Oparty na drucianej podstawie, zapakowany w standardowe pudełko z przejrzystą pokrywką. Kabel zakończony trzypinowym wtykiem DIN.

 • TONSIL MDO IX

  TONSIL MDO IX

  lata 70-te

  nr: brak

  Najprawdopodobniej najpopularniejszy mikrofon Tonsila w Polsce. Prosta i lekka plastikowa konstrukcja na drucianej podstawce. Stosowany w popularnych magnetofonach szpulowych, gościł w co drugim domu. Zapakowany w standardowe pudełko z przejrzystą górą. Wtyczka to trzypinowy DIN.

 • TONSIL MDU 22

  TONSIL MDU 22

  lata 70-te

  nr: brak

  Plastikowy mikrofon dynamiczny do magnetofonów kasetowych na drucianej podstawce. Klon niemieckiego Telefunkena TD 12. Nieduży i lekki. Krótki kabel zakończony trzypinową wtyczką DIN.

 • TONSIL MDU 24

  TONSIL MDU 24

  lata 80-te

  nr: brak

  Stereofoniczny mikrofon Unitra Tonsil produkowany na licencji MB Electronic. Klon Grundiga GDSM 331. Osadzony na plastikowym trójnożnym statywie. Podłączany za pomocą pięciopinowego wtyku DIN.

 • TONSIL MDU 26

  TONSIL MDU 26

  lata 70-te

  nr: brak

  Mikrofon Tonsila skierowany do bardziej wymagających użytkowników z tzw. "średniej półki". Przeznaczony, przede wszystkim na estradę. Dużo większy niż inne modele, lepiej wykonany, o mocnym, dobrej jakości sygnale. Usadowiony na trójramiennym plastikowym statywie, zapakowany w plastikowe, elastyczne opakowanie, wyłożone gąbką. Wtyk - trzypinowy DIN.

 • TONSIL MDU 27

  TONSIL MDU 27

  lata 70-te

  nr: brak

  Plastikowy mikrofon na drucianej podstawce do użytku z magnetofonem. Kolejna konstrukcja naszej rodzimej produkcji z lat siedemdziesiątych. Kabel zakończony trzypinową wtyczką DIN.

 • TONSIL MDU 37

  TONSIL MDU 37

  lata 90-te

  nr: brak

  Plastikowy mikrofon do magnetofonów kasetowych. Wyprodukowany juz w latach dziewięćdziesiątych. To inny plastik, ale nadal niezbyt ciekawe wzornictwo. Na korpusie włącznik. Zapakowany w proste kartonowe pudełko. Kabel zakończony wtyczką DIN.

 • TONSIL MDU VII 6086

  TONSIL MDU VII 6086

  lata 60-te

  nr: 24502

  Kwadratowy mikrofon Tosil dumnie prezentujący napis Made in Poland na przedniej ściance. Mikrofon ciężki, dość topornie wykonany, oparty na wysuwanej drucianej nóżce. Bardzo gruby, sztywny kabel zakończony wtykiem typu duży Jack.

 • TONSIL MK II

  TONSIL MK II

  lata 60-te

  nr: brak

  Jeden z najwcześniejszych mikrofonów polskiej firmy. Dwukolorowa czarno-biała obudowa o wyjątkowo prostym kształcie. Brak podstawki oraz gniazda na statyw. Bardzo wąskie pasmo przenoszenia. Zdecydowanie mikrofon do zastosowań amatorskich i eksperymentalnych. Niesamowicie gruby i sztywny kabel nie ułatwiał na pewno użytkowania. Wtyczka jednobolcowa starego typu.

 • TONSIL MK II Szary

  TONSIL MK II Szary

  lata 60-te

  nr: brak

  Inna wersja MK II, prostego mikrofonu do magnetofonów przenośnych Tonsila. Tym razem w kolorze szaro-szarym :) Równie uboga w dodatki. Gruby i mega sztywny kabel zakończony trzypinową wtyczką DIN.

 • UNITRA MDU 25

  UNITRA MDU 25

  lata 70-te

  nr: brak

  Dynamiczny, kardioidalny mikrofon stereofoniczny, wykonany z plastiku z charakterystycznymi ażurowymi osłonami kapsuł. Osadzony na stojaku umożliwiającym zmianę położenia obu mikrofonów. Kabel zakończony wtyczką DIN z pięcioma bolcami. Niedroga, ale wyjątkowo rzadko spotykana konstrukcja. Krajowy biały kruk. W naszym zestawie oryginalne pudełko, instrukcja, paragon i karta gwarancyjna.

 • UNITRA Tonsil MDU-43

  UNITRA Tonsil MDU-43

  lata 80

  nr: brak

  Miniaturowy mikrofon MDU-43 przeznaczony był do użytku profesjonalnego. Ze względu na trwałość (w całości metalowy) i niewielkie rozmiary idealnie nadawał się do umieszczenia na tzw. „gęsiej szyi”. Dlatego zdominował radiowęzły, konferencje, mównice, gdzie świetnie sobie radził. Gniazdo DIN 3 pin. Nasz egzemplarz na stylowej podstawie z włącznikiem sygnowanej logo Politechniki Wrocławskiej. Pozdrawiamy!

 • Z.W.G. MK I

  Z.W.G. MK I

  lata 50-te

  nr: 01531

  Mikrofon krystaliczny wyprodukowany w latach 1955-1959 w Polsce przez Zakłady Wytwórcze Głośników we Wrześni (późniejszy Tonsil). Konstrukcja bakelitowa, wyposażona we włącznik w górnej części korpusu. Za pomoc w identyfikacji dziękujemy p. Zasławowi Adamaszkowi. 

Partnerzy serwisu